top of page
Post: Blog2 Post

שלם, שלמות, שלומות. מה זה בכלל wellbeing?


המילה wellbeing בעברית נקראת שלומות. וגם אם זו לא ההגדרה המדויקת, ובכלל מילה עם צליל קצת מוזר, מבחינתי השורש 'שלם' הוא המהות. ובינתיים עד שתימצא מילה יותר נעימה, אני נשארת עם השורש העברי, ועם השם באנגלית.


שְׁלוֹמוּת מצב של רְווחה גופנית, נפשית וחברתית המושגת על ידי אורח חיים בריא, התעמלות, פיתוח מודעות עצמית ועוד

ל wellbeing יש הרבה מימדים.

יש בו חלקים פיזיים וחלקים רגשיים ונפשיים, יש מערכות יחסים שלי עם עצמי ועם אחרים, יש בגלגל את החלק של ההתפתחות האישית והלמידה והחלק האחרון, ובעצם אולי הוא ראשון (אבל הגלגל הוא עגול אז זה לא באמת משנה…) זהו החלק הרוחני.

זה מודל ה SPIRE שלמדתי ב Happiness Studies Academy מד״ר טל בן שחר

אני אוהבת לחשוב על זה כמו גלגל - ׳גלגל החיים השלם שלי׳.


כל החלקים האלו בתוכי הם השלם, ואף אחד מהם אף פעם לא מושלם. אני מנסה לאזן את הגלגל, לגרום לו להתגלגל בצורה נעימה וחלקה עד כמה שאני יודעת ויכולה עכשיו.

והוא קופץ ומשתנה, ומשנה צורה כל הזמן, אבל זה ממש בסדר מבחינתי ואפילו מסקרן.

התפקיד שלי הוא להיות נוכחת לבקר כל חלק בגלל ולשאול: מה שלומך? מה אתה צריך? ומה הדבר הקטן שאני צריכה לעשות כדי לעזור לך להתקדם, איתי, ביחד במסע הזה, בריקוד של החיים?

לשאול בלי טיפת ביקורת, שוב ושוב, בכל יום מחדש. לדייק, לגלגל, להיות שלמה.


מה כולל כל אחד מהחלקים בגלגל ה wellbeing:


רוחני (Spiritual)

זו היכולת שלי לעצור, גם אם עמוס ורוב הזמן זה מרוץ. ובכל זאת, לרווח.

לנשום, למצוא את רגעי השקט של הנוכחות ולאט לאט להרחיב אותם לרגעים קצת יותר ארוכים. למצוא את הדרך לרוץ קצת פחות ולשאול את עצמי שאלות כמו- לאן את בעצם רצה? ולדייק. דיוק קטן ועוד אחד.

זה גם החלק שיודע להגיד תודה על מה שיש. שרואה את המתנות והניסים הקטנים ביום יום. שיודע שגם אם קשה, יש לי שיעור לעבור דרכו, לנשום אותו עמוק פנימה ולהמשיך הלאה חזקה.

זה החלק של האמונה בחיבור למשהו גדול, וגם בחיבור של כולנו על הכוכב הזה - אדם לאדם, אדם לאדמה, לטבע, לחי ליקום כולו.

פיזי (Physical) זה החלק שקשור לגוף, לבריאות ואורח החיים שלי. הוא בפני עצמו אבל תמיד מחובר ומושפע מהרגש, מהנפש ומהסביבה בה אני חיה (ז״א כל חלק בגלגל מושפע מכל החלקים האחרים, כי כולם זה אני).

מה אני אוכלת, ואיך אני אוכלת? כמה אני מניעה את הגוף שלי? איך אני נושמת? האם הנשימה שטוחה ומהירה או עמוקה ואיטית כזו שיודעת לייצר שלוה? כמה אני בסטרס ומה זה עושה לי בגוף? האם אני יודעת לעצור ולהקשיב למה שהגוף מספר לי? כאב הוא מסר, מחלה היא מסר, וריפוי הוא הניסיון להקשיב ולטפל גם בשורש המחלה ולא רק בסימפטומים. איך אני ישנה בלילה? ואיך אני קמה בבוקר? מה קורה עם האנרגיה שלי ואיך היא משתנה במהלך היום?


התפתחות אישית ולמידה (Intelectual)

זה הרצון האינסופי שלי ללמוד ולחקור ולדעת. כי אם יש מישהו אי שם שכבר חווה וחקר וניסה אז בא לי גם! איך לזהות את התשוקות שלי ולמלא את עצמי בידע? לא רק כזה שברמה המעשית עבודתית תורם לי, אלא ידע שמרחיב את הלב, ידע שעוזר לי לעזור לאחרים, ידע שמשמח אותי ממש. מה אהבתי לעשות כשהייתי צעירה? להיזכר באהבות קטנות ששכחתי ולחזור לעשות אותם ביום יום. להתמלא באנרגיה, ולדעת לנהל אותה בצורה נכונה.

מערכות יחסים (Relational)

מערכת היחסים הכי חשובה היא קודם כל עם עצמי. איך אני מדברת איתי? באיזה מילים טובות או פחות אני משתמשת בדיאלוג הפנימי וכמה זה משפיע עלי? איך נראות מערכות היחסים והדינמיקה עם המשפחה הקרובה, החברות שלי, הקולגות בעבודה ואפילו המוכרת בסופר. כמה משפיעות עלי האינטראקציות האלו, וכמה הן יכולות לנהל אותי? איך אני לומדת ליצור מערכות יחסים שמצמיחות ומשמחות אותי ואת כולנו?


רגשי ונפשי (Emotional) זה חלק שלפעמים אנחנו קצת מתעלמים ממנו, אבל הוא כל כך חשוב. אנחנו זה הרגשות שלנו, כשאנחנו מדחיקים או מתעלמים מהם, הם נתקעות בגוף. כמה אני מאפשרת לעצמי לחוות רגשות, את כל מנעד הרגשות? (כי כמו שאני אומרת לילדים שלי - אם לא תחוו עצב איך תדעו מה זו שמחה?)ֿ איך אני מוצאת דרכים לעבד את חוויות החיים? להתמודד עם טראומות קטנות וגדולות כדי שנוכל לשחרר אותן ולספר סיפור חדש, פרק חדש בחיים שלנו כי רגשות נועדו לזוז ולא להיתקע.מוזמנים לתרגל ולבדוק עם עצמכם, מה שלומכם בכל אחד מהחלקים? קחו רגע של שקט. שאיפה עמוקה לבטן, ונשיפה. ונקדו כל חלק שלכם, בין 1 ל 10, איפה אני היום?

כשסיימתם לנקד מתחו קו בין הנקודות, והנה - גלגל החיים השלם שלכם.

תזכרו שהרגע הזה הוא רק נקודה בזמן, וזה היופי במסע החיים שלנו - מכאן אפשר לדייק, וללמוד, ללבחור בחירות שיכניסו בריאות ואושר לחיים שלנו.


20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page